ARC & VFK Fly-in
10.00 - 18.00
ARC och Värnamo flygklubb arrangerar fly-in tillsammans under Anderstorp motor meet den 6 Juni med CBA Racing som arrangör!
Ta chansen att flyga in till oss och passa på att landa på sveriges i särklass mest renommerade F1 bana. Scandinavian raceway och ARC har en motorbana som likaså inkluderar en landningsbana på 1000meter, Varför inte nyttja detta i ett samarbete med Värnamo flygklubb och ge chansen till ett fly-in.
Som grädde på moset arrangerar vi Anderstorp motor meet ihop med CBA Racing denna dag och erbjuder en bilutställning utöver det vanliga. För mer info om Anderstorp motor meet kolla här!
Möjlighet till att köpa Lunch, Kaffe eller hamburgare i restaurangen som är lokalicerad i det anrika och nyrenoverade festlokalen från F1 tiden!
Motorbanan används EJ för motorsport denna dag.
Anderstorps flygplats har status som okontrollerad flygplats. När du närmar dig ropar du på vår frekvens 123,200 MHz.
Landningsbanan: Asfaltbana i riktningarna 04/22 1000m Bredd:20m
Flyginformation PPR: Enbart anmälan nedan. (Ordinarie PPR undantaget denna dag)
ICAO: ESMP
Freq: 123.200
Höjd: 507ft
Väderstation Scandinavian raceway
Vid frågor:
Kontakta Daniel Holmenloew
Vänligen anmäl er nedan!
Avanmälan ej nödvändig vid förhinder.
Object reference not set to an instance of an object.
.